niedziela, 15 listopada 2015

Gatunki zwierząt chronionych w Polsce {Cz.3}

To już trzecia część o zwierzętach chronionych! Dzisiaj zajmę się :wiewiórką pospolitą, gronostajem europejskim i łasicą.




Wiewiórka pospolita- gatunek gryzonia z rodziny wiewiórkowatych. Można ją spotkać w Azji i Europie, najczęściej w parkach i lasach liściastych. Osiąga długość 20-24 cm a ogon 17-20 cm.Spód jej ciała jest biały, a grzbiet rudy lub brązowy. Wiewiórki żyjące w Karpatach i Sudetach mają ciemniejsze ubarwienie: ciemnobrązowe. W zimie wszystkie zmieniają ubarwienie na popielate. Zapasy przechowuje w dziupli, mieszka w gniazdach ptaków lub sama je buduje. Żywność gromadzi również zakopując je (tym sposobem przyczynia się do rozsiewu nasion drzew). Żywi się nasionami, pędami, grzybami, owocami ale także owadami, jajami i pisklętami. W Polsce podlega częściowej ochronie.Ale na Wyspach Brytyjskich i w północnych Włoszech jest zagrożona z powodu ekspansji wiewiórki szarej, inwazyjnego gatunku sprowadzonego z Ameryki Północnej.Wypiera on rodzimy takson konkurując o zasoby środowiska oraz z powodu roznoszenia śmiertelnego dla wiewiórki wirusa Squirrel poxvirus. Uwaga: Wiewiórka może być nosicielem wścieklizny!






Gronostaj Europejski- mały drapieżny ssak z rodziny łasicowatych. Występuje w Europie (w tym w całej Polsce), Azji Ameryce Północnej. Mieszka na obrzeżach lasów, w zaroślach. Jest zwierzęciem naziemnym i prowadzi nocny tryb życia.
Ubarwienie sierści jest zależne od pory roku: w lecie np. jest koloru czekoladowo-brązowego na grzbiecie, żółto-białego na brzuchu z czarnym końcem ogona ^^. Poluje on głównie w nocy, atakując lemingi a czasami nawet ptaki. Kiedy to on zostanie zaatakowany broni się pazurami i kłami. Żywi się owadami, mięczakami i kręgowcami. W zimie atakuje zwierzęta większe od siebie np. zające. Gronostaj jest podjęty ścisłą ochroną.





Łasica - jest najmniejszym ssakiem drapieżnym w Europie. Długość jej ciała waha się w granicach 12 -26 cm, ogona 2 -8 cm, waga również ma dużą rozpiętość -od 30 do 250 g. Samce są znacznie większe od samic. Łasica ma długi, niezwykle gibki tułów, krótkie kończyny o owłosionych stopach, bardzo krótki ogon, niewielką głowę z małymi zaokrąglonymi uszami. Sierść jest krótka, gładka i lśniąca. Latem wierzch ciała i ogon są jednolicie rudobrązowe, a spód ciała jest wyraźnie odgraniczony -biały. Na pysku mogą występować małe białe plamki, a na brzuchu większe -brązowe, których kształt i rozmieszczenie są charakterystyczne dla poszczególnych osobników. W północnej części zasięgu zimą sierść zmienia barwę na całkowicie lub częściowo białą. 




Hej, hej, właśnie skończyliśmy dział o zwierzętach ! =) Chyba już wiecie, czym teraz się zajmę ^^ 
Do zobaczenia w kolejnych postach ! :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz