czwartek, 15 października 2015

Gatunki zwierząt chronionych w Polsce {Cz.1}

Ten post chciałam poświecić zwierzętom chronionym. W nim zajmę się : Bobrem Europejskim, Żubrem i Kozicą.


Bóbr europejski- przedstawiciel gatunku ziemnowodnego gryzonia z rodziny bobrowatych. Masa ciała dorosłego osobnika dochodzi nawet do 30 kg, a długość jego ciała 110 cm. Wiedzie nocny tryb życia. Jest zwierzęciem bardzo silnie terytorialnym oraz rodzinnym.
W wodzie może przebywać bez przerwy nawet do 15 minut.
Dzięki wyjątkowo silnym siekaczom bobry potrafią ściąć bardzo grube drzewa, o średnicy nawet do 1 m. Do najbardziej charakterystycznych śladów funkcjonowania bobrów w środowisku należą budowane przez nie tamy i żeremia.W przeszłości zasięg występowania obejmował całą  strefę umiarkowaną Azji i Europy. Dziś można go spotkać w północnej części Europy, od Francji, Skandynawii po Rosję oraz w chińskim regionie Sinciang i w zachodniej Mongolii.



Żubr europejski- jest gatunkiem łożyskowca z rodziny wołowatych, z rzędu parzystokopytnych. Masa ciała u samców to średnio 700 kg ( maksymalnie 900 kg) a u samicy średnio 420-460 kg (maksymalnie 640 kg. Cechą charakterystyczną u żubrów jest widoczna dysproporcja między przednią a tylną częścią ciała.Przód mają szeroki, masywny z garbem,porośnięty grzywą a tył stosunkowo mały i pokryty krótką sierścią. Żubry żywią się głównie roślinami zielonymi, które stanowią 70-90% całości pokarmu.W okresie zimowym i wczesnowiosennym jedzą korę i pędy niektórych drzew. Zjadają również żołędzie oraz liście jeżyn. Prawie połowa polskiej wolnej populacji skupiona jest w Puszczy Białowieskiej. Dzikie żubry w Polsce można spotkać w Bieszczadach, Puszczy Boreckiej oraz Knyszyńskiej, w rejonach Mirosławca i Drawska Pomorskiego w woj. zachodniopomorskim.



Kozica tatrzańska - rodzaj ssaka z rodziny krętorogich. Podgatunek kozicy występujący w Tatrach i w Niżnych Tatrach na Słowacji. Kozice preferują pokarm roślinny, najczęściej wybierają: pędy, kora i liście jarzębu pospolitego górskiego, pędy, liście i owoce różnych gatunków jagód oraz ponad setkę gatunków roślin zielnych. Obecnie zagrożeniem dla kozicy są turyści, zanieczyszczenie środowiska, anomalie klimatyczne oraz niedokończanie zbadanie pokrewieństwo ze zwierzętami populacji kozicy.




~Mam nadzieję, że post się spodobał ;) Chciałam powiedzieć, że: 
1) kiedy ostatnio byłam w górach nie widziałam kozicy (chociaż bardzo szukałam) ale może to i lepiej, skoro moim towarzystwem jej zagrażam, to chyba dobrze się stało :D 
2) Żubra również nie spotkałam osobiście w Białowieskim PN ani na Pomorzu, ale widziałam w telewizji ^^
3). Bobrów nie widziałam, ale ślady ich działania owszem ! ^^ Jestem z siebie dumna :) ~



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz