Ten post chciałam poświecić zwierzętom chronionym. W nim zajmę się : Bobrem Europejskim, Żubrem i Kozicą.
Bóbr europejski- przedstawiciel gatunku ziemnowodnego gryzonia z rodziny bobrowatych. Masa ciała dorosłego osobnika dochodzi nawet do 30 kg, a długość jego ciała 110 cm. Wiedzie nocny tryb życia. Jest zwierzęciem bardzo silnie terytorialnym oraz rodzinnym.
W wodzie może przebywać bez przerwy nawet do 15 minut.
Dzięki wyjątkowo silnym siekaczom bobry potrafią ściąć bardzo grube drzewa, o średnicy nawet do 1 m. Do najbardziej charakterystycznych śladów funkcjonowania bobrów w środowisku należą budowane przez nie tamy i żeremia.W przeszłości zasięg występowania obejmował całą strefę umiarkowaną Azji i Europy. Dziś można go spotkać w północnej części Europy, od Francji, Skandynawii po Rosję oraz w chińskim regionie Sinciang i w zachodniej Mongolii.
Kozica tatrzańska - rodzaj ssaka z rodziny krętorogich. Podgatunek kozicy występujący w Tatrach i w Niżnych Tatrach na Słowacji. Kozice preferują pokarm roślinny, najczęściej wybierają: pędy, kora i liście jarzębu pospolitego górskiego, pędy, liście i owoce różnych gatunków jagód oraz ponad setkę gatunków roślin zielnych. Obecnie zagrożeniem dla kozicy są turyści, zanieczyszczenie środowiska, anomalie klimatyczne oraz niedokończanie zbadanie pokrewieństwo ze zwierzętami populacji kozicy.
~Mam nadzieję, że post się spodobał ;) Chciałam powiedzieć, że:
1) kiedy ostatnio byłam w górach nie widziałam kozicy (chociaż bardzo szukałam) ale może to i lepiej, skoro moim towarzystwem jej zagrażam, to chyba dobrze się stało :D
2) Żubra również nie spotkałam osobiście w Białowieskim PN ani na Pomorzu, ale widziałam w telewizji ^^
3). Bobrów nie widziałam, ale ślady ich działania owszem ! ^^ Jestem z siebie dumna :) ~
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz